Muž zatajil nález stříbrného pokladu, jeho i sběratele stíhá policie
21. 3. 2013
Jedinečný objev se před dvěma lety poštěstil devětatřicetiletému hledači pokladů v lese u jihomoravských Boskovic. Mezi stromy našel zakopaný hliněný džbán s několika tisícovkami stříbrných mincí. Nález však zatajil a prodal sběrateli. Oběma nyní hrozí až pětileté vězení. Stříbrný poklad někdo zakopal zřejmě v období třicetileté války. Muž ho v polovině roku 2010 objevil v lese na vrchu Zlatník u Boskovic, když v oblasti pátral s přístrojem na hledání kovů.
„Hliněný džbán ukrytý v poměrně malé hloubce pod kameny byl plný stříbrných mincí, nádoba vážila sedm kilogramů,“ uvedla kriminalistka Zdeňka Kyliánová. Ukrýval ražby z období od druhé poloviny 15. století až do první poloviny století sedmnáctého, například tolary, krejcary, pražské groše, uherské denáry i několik malých penízků z období vlády Ladislava Jagellonského.
Nález džbánu s velmi cenným obsahem však hledač kovů zatajil a velkou část včetně nádoby prodal sběrateli z Brněnska za 850 tisíc korun. Ten si účast na podezřelém obchodu místo oznámení rovněž nechal sám pro sebe a mince rozprodával dál.
Nálezce však doplatil na to, že se svým úspěchem chlubil. Loni na podzim na něj totiž kriminalisty upozornil anonym, který jim dodal i kompletní fotodokumentaci nálezu. Policisté si pak po několikaměsíčním vyšetřování v minulých dnech na hledače kovů i sběratele došlápli. „Oba jsou nyní stíháni. Nálezce je obviněný z přečinu zatajení věci, sběratel pak z podílnictví,“ řekla kriminalistka Kyliánová s tím, že oběma hrozí až pět let za mřížemi.
Většina pokladu skončila na černém trhu, zachránit se podařilo jen zlomek pokladu, policie vypátrala 2 267 mincí o hmotnosti 1,6 kilogramu. Některé z mincí, které stihl sběratel prodat, přitom měly i velmi vysokou hodnotu. Z fotografií, které si muž po nalezení pokladu pořídil, bylo zjištěno, že mezi zajištěnými mincemi schází třeba mimořádně vzácný dvougulden vydaný v roce 1622 německým knížectvím Solms-Lich. Ten lze prodat za sto tisíc korun.
Policajti zaistili archeologický nález nevídaného rozsahu
4. 2. 2014
Celý prípad sa začal všímavosťou archeológa, ktorý videl muža pri železničnej trati v obci Šelpice, ako s detektorom kovov prehľadával okolie. Upozornil ho, že vykonáva nedovolenú činnosť a privolal políciu. Po preverení okolností a získaní dostatočných informácií dostala polícia súhlas na vykonanie domovej prehliadky v rodinnom dome v Bolerázi (okr. Trnava). Podozrenie z poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva sa nielenže potvrdilo, ale jeho rozsah doslova vyrazil dych. Polícia za účasti špecialistu na kultúrne dedičstvo z Prezídia Policajného zboru zaistila v dielni pri dome a v obývačke niekoľko stoviek mincí z rôznych období a desiatky archeologických artefaktov. Boli to rôzne sošky, krížiky, prstienky, praveké nástroje, oceľové hroty na šípy, sekery, rôzne poľnohospodárske a remeselnícke náradie a pod. Všetky zaistené predmety patriace do kultúrneho dedičstva sa podrobia znaleckému skúmaniu na archeologickom ústave. Polícia zaistila aj dva detektory kovov, ktoré sa tiež podrobia expertíze na zistenie lokalít, v ktorých podozrivý zbieral predmety. V prípade, že z poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva bude obvinený a uznaný vinným podozrivý muž (22r.), hrozí mu za takýto skutok odňatie slobody na jeden až päť rokov.
Podvodník prodával falešné mince
5. 6. 2013
Policisté z obvodního oddělení v Boršově nad Vltavou přijali oznámení o podvodu. Obrátil se na ně muž z Českokrumlovska, který uvedl, že prostřednictvím jednoho internetového portálu koupil v dražbě minci označenou v názvu aukce jako „Dukát Maxmilian II. K-B 1569 Top stav“. Tuto minci nabízel neznámý prodejce, kdy v popisu předmětu uvedl prohlášení, že rozprodává starou uherskou sbírku jedenácti dukátů. Dále nabízel stoprocentní záruku s tím, že každý dukát má vlastní soudní znalecký posudek od soudního znalce se specializací na numismatiku. Poškozený muž vyhrál dražbu a zaplatil prodejci bezhotovostním převodem více než 26 000 korun. Mince mu pak přišla do místa jeho bydliště. Následně však minci podrobil znaleckému zkoumání. Výsledek ho překvapil, znalec v oboru archeologie a numismatiky určil, že se jedná o padělek. Policisté proto varují před nebezpečím takových nákupů přes internet.
Unikátny prípad – polícia odhalila podvody s falzifikátmi archeologických nálezov
31. 3. 2010
To, o čom sa vo svete doposiaľ šírili len indície, slovenská polícia dokázala dotiahnuť na úroveň obvinení a väzobného stíhania podozrivých osôb.
Trenčianska polícia informovala verejnosť o odhalenom prípade podvodov páchaných v súvislosti s výrobou falzifikátov archeologických nálezov v Trenčianskom kraji. Zároveň vyzvala všetkých poškodených v tejto veci, aby sa prihlásili na polícii.
Poznatky sa týkali podozrení z existencie dielne na výrobu falzifikátov archeologických nálezov, ktorej „výrobky“ mali byť uvádzané na starožitnícky trh ako pravé archeologické nálezy. Polícia v danej veci vykonala dve domové prehliadky, pri ktorých zaistila množstvo rôznych predmetov s podozrením na falzifikáty archeologických nálezov, vypočula poškodené osoby a zadržala a obvinila tri osoby podozrivé z výroby a distribúcie takýchto predmetov do obchodnej siete, zatiaľ vo vzťahu k zaisteným minciam.
Medzi zaistenými predmetmi s podozrením na falzifikáty archeologických nálezov dominujú strieborné keltské mince typu Biatec v počte 2434 kusov, s ktorými priamo súvisia zaistené železné razidlá v počte 72 kusov s rôznymi typmi razných hlavíc slúžiacimi na ich výrobu. Zaistené mince podozrivé osoby vyrábali kombináciou odlievania a razenia.
Medzi zaistenými predmetmi s podozrením na falzifikáty archeologických nálezov sa ďalej nachádzajú bronzové a medené zoomorfné a antropomorfné plastiky, bronzové a medené sekerky, bronzové a medené bodné a sečné zbrane, bronzové a medené dvojramenné čakany slúžiace ako insígnium moci, rôzne bronzové a medené prívesky a ozdoby, železné hroty oštepov, železná ozdoba hlavy a iné, všetko zrejme so vzťahom k neskorej dobe bronzovej až dobe keltskej. Časť z týchto predmetov mali podozrivé osoby vyrábať odlievaním bronzu alebo medi do tzv. stratenej formy, inak veľmi starej technológie odlievania kovov, ktorá sa po výrobe nemohla zachovať kvôli svojej podstate.
Pri domových prehliadkach polícia zaistila aj niekoľko zrejme pravých historických predmetov, medzi ktorými vyniká železná hlavica stredovekej husitskej zbrane nazývanej palcát a maďarská vojenská šabľa s bodákom z čias 2. svetovej vojny.
Takisto štyri funkčné detektory kovov, ktoré sa zvyknú používať na vyhľadávanie kovových archeologických nálezov v teréne a dve funkčné strelné zbrane s ostrým strelivom v nelegálnej držbe.
K výrobe falzifikátov archeologických nálezov mali podozrivé osoby použiť vedomosti a obrázky z rôznych odborných kníh či aukčných katalógov s podozrením aj na originálne archeologické nálezy.
Celková trhová hodnota zaistených mincí, plastík a ďalších predmetov, t. j. suma, ktorú mohli páchatelia pri ich podvodnom predaji utŕžiť, zatiaľ nie je znalecky určená. U sporných predmetov je možné očakávať rozsiahle súdnoznalecké skúmanie smerom k ich identifikácii a datovaniu. Pre oslovených odborníkov to bude zrejme veľká výzva, nakoľko identifikácia a datovanie kovových predmetov je z pohľadu vedy veľmi náročná úloha, oveľa náročnejšia ako napríklad datovanie organických materiálov.
Existuje podozrenie, že takto vyrábané predmety mohli ako pravé skončiť nielen v rukách doposiaľ troch zistených obchodníkov so starožitnosťami z Trenčianskeho kraja, ale aj v iných starožitníctvach alebo múzeách, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Podľa predbežného vyjadrenia štátneho archeológa z Pamiatkového úradu SR v Bratislave totiž väčšina zaistených predmetov vykazuje vysokú úroveň falšovania.
Až z dvoch trestných činov obvinili muža z Brezna, pomocou detektora kovov hľadal cenné kovové predmety a muníciu
30. 1. 2014
Vyšetrovateľ v Brezne obvinil z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a z prečinu poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva, 24-ročného muža z Brezna. V máji 2013 v lesnom poraste v katastrálnom území obce Dolná Lehota, pomocou detektora kovov hľadal cenné kovové predmety, pričom v lesnom poraste postupne našiel 2 kusy streliva do krátkej strelnej zbrane, 2 ks streliva do dlhej strelnej zbrane a 1 svetlicu, ktoré si vzal. Následne našiel strelivo do dlhej strelnej zbrane v počte 800 kusov, ktoré bolo poukladané na sebe v jame, čiastočne skorodované a zakryté zeminou. Nájdenú muníciu si vložil do ruksaku a vzal so sebou. Naložil ju do svojho osobného motorového vozidla a chcel odísť. Na ceste vedúcej do obce Dolná Lehota ho zastavila policajná hliadka, ktorá kontrolovala jeho doklady a priestory osobného motorového vozidla. Na vyzvanie dobrovoľne otvoril ruksak so strelivom ktoré prechovával bez povolenia. Obvinený od roku 2011 do novembra 2013 neoprávnene prostredníctvom detektora kovov na rôznych miestach v okrese Brezno vyhľadal a následne v mieste trvalého bydliska neoprávnene prechovával 85 kusov nálezov z obdobia novoveku po rok 1945, ktoré dobrovoľne vydal. Za tieto skutky hrozí trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov.